in ,

WTFWTF СлаткоСлатко Што?Што?

Дипломатски таблички – како да ги распознаеме од која земја се?

Секојдневно среќаваме автомобили со црни таблички. Некои од нас не знаат што тоа значи воопшто. Во продолжение ќе се обидеме да ви разјасниме за дипломатските регистарски таблички во Северна Македонија.

Според меѓународните мултилатерални договори, означувањето на дипломатските возила се врши со именување на буквите CD, CMD, CC и S.

CD – Дипломатски кор
CMD – Највисоки чиновници во дипломатскиот кор
S – Недипломатски мисии во државата
CC – Конзуларни преставништва

Првиот број ја назначува за која држава станува збор.
01 – Словенија
02 – Турција
03 – Велика Британија
04 – Германија
05 – Данска
06 – Кина
07 – Бугарија
08 – Шведска
09 – Франција
10 – Швајцарија
11 – Холандија
12 – Албанија
13 – Белгија
14 – Босна и Херцеговина
15 – Русија
16 – Италија
17 – Финска
18 – Јапонија
19 – Романија
20 – Чешка
21 – Шпанија
22 – Австрија
23 – Хрватска
24 – Египет
25 – САД
26 – Јужна Кореа

Интересно е тоа што во Северна Македонија може да се најдат и возила од државите како: Буркина Фасо (76), Габон (64), Монголија (65), Бангладеш (68), Того (72), Гвинеја (67), Ангола (71), Виетнам (48).

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote