in ,

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Зошто не е добро да се чува кромид и лук во фрижидер?!

Ако се чува во фрижидер на вистински начин, овошјето и зеленчукот може да ви одземат недели, но лукот и кромидот не припаѓаат на зеленчук, туку се растенија од семејството на кромид и не сакаат ладна средина.

Кромидот апсорбира повеќе влага во фрижидерот, па затоа се расипува побрзо. Скроб, исто така, во ладна и влажна средина, побрзо се претвора во шеќер и кромидот почнува да скапува.

Што се однесува до лукот, причините зошто не е добро да се чува во фрижидер се нешто различни: чувањето лук во фрижидер го поттикнува неговото ртење, што не е штетно или нездраво, но тоа е знак дека лукот повеќе не е толку квалитетен како и досега.

Како да складирате лук и кромид

Наместо ладење, чувајте го кромидот на ладно, суво, добро проветрено место. Влагата или недостатокот на циркулација на воздухот ќе го забрза процесот на гниење, додека сонцето ќе поттикне ртење на кромидот. Кога се чува правилно, кромидот може да трае околу 30 дена.

Лукот треба да се чува на ист начин: на ладно, суво и добро проветрено место, но лукот ќе трае подолго во таква средина отколку кромидот, односно од три до пет месеци.

Лукот што е исчистен, но сепак е на едно парче, треба да се чува во фрижидер, за да може да трае 10 до 14 дена. Излупениот исечен кромид исто така треба да се чува во фрижидер, но ќе трае малку пократко, околу седум до 10 дена.

Исчистениот и исчистен сецкан лук може да се чува во замрзнувач, но треба да се завитка што е можно поцврсто или да се исцеди во вреќа, така што во него да остане што е можно помалку воздух. Можете да го исчистите лукот и да го исчистите со малку масло, така што да добиете густа паста што може да ја чувате во замрзнувачот во херметички затворен сад.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote