in , ,

СлаткоСлатко

КАКО ДА СЕ ЧИСТИ СКРШЕНО СТАКЛО: Компирите ги собираат остатоците подобро од правосмукалката, а трикот со леб вреди злато

Исчистете го скршеното стакло со овие едноставни трикови без страв од повреда.

На сите им се случило при перење или користење стакларија да испадне, да се скрши, а стаклото да се излее на сите страни низ кујната. Луѓето обично посегнуваат по правосмукалка за да ги соберат остатоците, но понекогаш тоа не е погодно, ниту е вистинското решение, особено ако имате правосмукалка со хартиена кеса.

Чистењето на поголеми делови кои се гледаат е полесен дел од задачата, опасни се оние мали делови кои лесно ја пробиваат кожата на стапалата или рацете. За брзо чистење на стаклото без правосмукалка, испробајте ги следните трикови на подлоги како паркет, плочки, па дури и тепих.

1. Компири

Земете еден компир со која било големина, но по можност што поголем, пресечете го на половина и притиснете ја внатрешната страна до подот каде што сте го скршиле стаклото. Остатоците ќе се заглават во зеленчукот, кој потоа мора да го фрлите.

2. Парче леб

Парчињата стакло ќе се залепат директно на меката внатрешност на лебот, а дополнителен плус е тоа што парчето леб има поголема површина, па работата се завршува побрзо.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote