in

Што?Што?

Како да се исчисти постелнината во текот на летото, кога е поподложна на бактерии?

woman sleep in eye patch in grey bed. copy space

Во текот на летото, треба почесто да ги миете постелнините, особено чаршавите и перниците. Туширањето пред спиење може да биде нешто корисно, но ако сакате да го намалите непријатниот мирис и количината на бактерии, најдобро е да ја миете постелнината неколку дена.

Жешките летни месеци со себе носат неподнослива топлина и влага, што доведува до прекумерно потење, дури и за време на спиењето.

Според токсикологот Тонил Харис, постелнината треба да се мие најмалку еднаш неделно.

„Постојат неколку различни причини зошто треба почесто да ја миете постелнината во текот на летото“, објаснува таа. „Како прво, очигледно повеќе се потиме, што може да доведе до појава на многу бактерии и непријатни мириси. Покрај тоа, бидејќи алергените како поленот можат да завршат во домот, почестото миење може да спречи негово акумулирање “, додава тој.

Таа верува дека ова треба да биде доволно за да ги задржи бактериите, мирисите и алергените далеку од вас.

Како да исчистите ќебиња, кревет

Како и со сите работи, се препорачува да ги следите упатствата на декларацијата.

„Користете нежен детергент за алишта и потоа исушете се на ниски температури“, предлага таа.

За длабоко чистење, Харис препорачува правосмукалка на креветот два до три пати годишно за да се ослободите од бактериите и алергените. Можете да го посипете креветот со тенок слој сода бикарбона, оставајќи го да стои неколку часа пред да направите правосмукалка за да ги отстраните мирисите.

„Не заборавајте да го свртите креветот и да исчистите правосмукалката од двете страни“, заклучува таа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote