in

Како да се ослободите од оси?!

Со потоплите денови се појавуваат се повеќе инсекти, како што се муви, комарци, но и оси, што може да биде многу тешко, а нивниот убод воопшто не е пријатен, па дури може да предизвика и алергиска реакција.

Сепак, погрешно е да мавтате со рацете и да се обидете да ги избркате, бидејќи само ќе ги налутите.

Постојат низа други начини за справување со оси, а некои вклучуваат употреба на одредена храна и производи што сигурно ги имате во вашиот дом.

Како да спречите оси?

Постојат неколку начини на кои можете да примените за да спречите оси да допрат до вас и просторот во кој сте.

1. Отстранете ја храната

Првиот чекор во не привлекување оси е веднаш да се покрие или отстрани вишокот храна. Осите најчесто се собираат на храна што има сладок мирис, како што се разни сокови или десерти, а исто така ќе бидат „нормални“ на одреден зеленчук и овошје.

2. Внимавајте на парфемите

Бидејќи осите сакаат слатки мириси, тие ќе ве нападнат доколку имате сладок, овошен или цветен парфем.

3. Отстранете го ѓубрето

Осите често доаѓаат до ѓубре, бидејќи ги привлекува мирисот на сокови што се формираат во ѓубрето. Затоа е важно ѓубрето, особено во топлите денови, да биде затворено.

4. Внимавајте на облеката

Освен мирисите, осите привлекуваат и светло обоени облеки или цветни дезени.

Како да се ослободите од оси, ако тие се веќе “заглавени”?

Откако ќе се појават оси, можете да направите неколку работи за да се ослободите од нив без да ги убиете. Не мавтајте со рацете или работите бидејќи на тој начин нема да исчезне, туку само ќе стане поагресивно.

1. Мешавина од вода и детергент

Направете мешавина од една лажичка детергент за садови и 240 милилитри вода. Измешајте во шише со прскалка и прскајте ја оса.

2. Стапица за шишиња

Направете стапица од вообичаено шише од два литри. Исечете го неговиот горен дел и свртете го наопаку, така што делот каде што треба да дојде капачето да биде свртен кон дното на шишето. Залепете го делот каде горниот дел од шишето се спојува со долниот дел. Можете да го наполните со вода измешана со шеќер или сок, исто така можете да користите расипано овошје или сурово месо и шунка. Ставете малку масло на горните рабови на исеченото шише за да не може оса да излезе.

3. Користете растенија

Исто како и другите инсекти, осите не ги сакаат сите мириси на растенија и билки. На пример, тие се одбиваат од мирисот на нане, еукалиптус и мајчина душица. Засади ги овие растенија во градината и ќе бидеш безбеден.

Кога ќе забележите гнездо на оса, најдобро е да повикате експерт.

Што ако ве искаса оса?

Доколку не успеавте да ја избркате осата и ве избоде, најдобро е местото на убодот да го измиете со малку сапун и ладна вода. Потоа веднаш ставете ладна компресија на местото на пункција за да спречите оток. Исто така, помага да се фаќа местото на убодот со чешне лук или алкохолен оцет.

Ако сте алергични на убоди од оса и имате сериозни симптоми по убодот, треба веднаш да повикате брза помош.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote