in

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Како да се мијат и одржуваат памучни маски?

Покрај физичкото растојание, експертите велат дека заштитните маски се едно од најмоќните оружја во борбата против ширењето на коронавирусната инфекција.

Експертите исто така забележуваат дека е важно редовно да се мијат и одржуваат памучни маски.

Одличен метод е да ги миете маските во машината за перење. Детергентот за алишта е доволен за чистење на маската, така што повторно е подготвена за употреба, но треба да обрнете внимание на температурата. Се препорачува да се мие на 60 степени целзиусови.

Можете исто така да ја измиете маската со натопување една лажичка белило во литар топла вода. Температурата не е важна, бидејќи белилото ќе ја дезинфицира маската. Сепак, ќе мора да бидете претпазливи затоа што користењето поголема количина на белило или друга хемикалија на платното може да ја оштети маската.

Треба добро да го исплакнете со вода, а потоа да го натопите во чиста вода уште пет минути.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote