in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Како да се реши проблемот со лош здив на природен начин?

Голем процент од возрасните имаат проблем со лош здив во одреден момент од нивниот живот, а тоа понекогаш може да биде знак за сериозен здравствен проблем.

Лошиот здив обично е предизвикан од акумулација на бактерии во устата. Иако одредена храна, како што се лукот или кромидот, понекогаш може да испушти само привремен непријатен мирис, тоа обично не е причина за хроничен лош здив.

Храна што треба да се избегнува е млада и лук, пржена храна или друга храна богата со маснотии, шеќер, леплива храна, како што се карамела, засладени пијалоци.

Хроничниот лош здив има повеќе причини, најчесто акумулација на бактерии во устата, на пример, поради лошата хигиена на усната шуплина, лошата исхрана, пародонталното заболување, расипување на забите, хронична сува уста, пушење, инфекции на устата, а понекогаш и посериозни медицински состојби како што се како заболување на црниот дроб или дијабетес.

Што може да помогне да се ослободиме од лошиот здив?

Јадете лимон
Се покажа дека сокот од лимон има фитохемиски, антимикробни и антиоксидантни активности кои можат да помогнат во контролата на бактериите и габите, со што се намалува воспалението во устата.

Пијте многу вода
Сувата уста може да предизвика лош здив бидејќи сувоста е плодна почва за бактерии кои произведуваат соединенија со непријатен мирис.

Јадете магдонос
Тој е ефикасен и во борбата против лошиот здив бидејќи јаглицата е богата со хлорофил, што помага во неутрализирање на лошиот здив и делува освежувачки. Свеж сок од краставица и целер имаат ист ефект.

Консумирајте повеќе здрави масти, како што се органско маслиново масло, семиња, ореви и риба.

Но, ако причината за лошиот здив не исчезне дури и по промената на навиките во исхраната, најдобро е да се консултирате со детекторот за можни решенија за проблемот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote