in

Што?Што?

Како да се смири вознемиреното дете?

Кога детето е вознемирено, тоа честопати се родители, а раскажувањето приказни е еден од начините што може да им помогне и на децата и на родителите да се смират.

Главното значење на раскажувањето е нивната способност да го привлечат и пренасочат вниманието на детето. Ако се борите да го привлечете вниманието на детето, обидете се на овој начин.

Откако ќе го привлечете нивното внимание, ако сте квалификувани, можете да ги пренасочите кон кој било предмет или активност. Тоа е суштината на раскажувањето.

Како раскажувањето приказни ги смири вознемирените деца?

Приказните сами по себе смируваат. Без оглед на темата, тие го одвлекуваат вниманието на детето во неволја.

Децата кои се повредени, болни или претрпеле некоја емоционална траума може да се поправат на проблемот, пишува Mind Body Green.

Ова го гледаме во однесувањето на особено малолетни деца кои можат да имаат голема корист од приказната. Емоционалната интимност им помага да се чувствуваат поврзани, спокојни, а понекогаш и малку посилни.

Раскажувањето приказни нуди расеаност и чувство на сигурност

Постојат моменти во животот кога треба да се соочиме со болка. Фокусирањето на решенија или алтернативи понекогаш е како додавање на гориво во оган затоа што ја одржува енергијата фокусирана на проблемот.

Во тие моменти, приказните можат да бидат единствениот лек. Понекогаш можеме да ги искористиме за да го освестиме детето и да постигнеме безбедност и блискост со нив многу побрзо.

Приказните го одземаат притисокот. Тие привлекуваат внимание и потоа го пренасочуваат кон нешто корисно. Тие помагаат да се синхронизираат емоциите на говорникот, но и на оние што слушаат. Не мора да биде долга приказна. Честопати, оние што траат само една минута се доволни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote