in

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Како да спречите сушење на косата во текот на летото?

Летото е доста предизвикувачки период, како за кожата, така и за косата. За да може косата да остане здрава и сјајна, треба да и се даде подобрена грижа, а има и одлични мали трикови кои ќе ја заштитат од дополнително сушење. Нема да можете целосно да ги надминете високите летни температури, но со овие совети ќе одржите здрав изглед.

Силните УВ зраци и хлорот го прават летото особено предизвикувачки период за вашата коса. Овие надворешни влијанија можат да ја направат вашата коса кршлива и сува со трепкање на окото. За да се спротивставите на нивните ефекти и да ја вратите потребната хидратација на вашата коса, проверете дали вашата рутина за нега на коса е полна со хранливи производи, а неколку корисни совети од експерти сигурно ќе ви се најдат.

Дали вашата коса е сува?

Ентони Кол, водечки експерт во Себастијан Професионал, објаснува дека хидрираната коса започнува од скалпот. „Себумот на вашиот скалп е природен регенератор кој ја задржува влагата. Со права коса, себумот лесно ги достигнува насоките од скалпот, одржувајќи ги хидрантни. Сепак, со брановидна и виткана коса, себумот обично останува на скалпот поради кадрици и кадрици. Затоа, на брановидна и виткана коса и е потребна најдобра можна нега на кожата на главата, така што овие масла можат да се движат низ жиците на косата, природно хидрирајќи ја косата “, рече тој.

Како косата се справува со летото?

„Косата со фина текстура станува груба и кршлива на допир. Слоевите на кутикулите малку се креваат, а влагата излегува многу побавно од средните и груби текстури “, вели Робин Грувер, експерт за коса и фризер од Африканска гордост. Ова е она што го зголемува ризикот од кршење, неуредни кадрици и опаѓање на косата. Брановидната коса е склона на виткање, особено во топли и влажни услови кога насоките стануваат порозни, а влагата испарува. „Витканата и брановидна дехидрирана коса е склона кон сериозно кршење“.

Избегнувајте производи на база на сол

Еден од клучните чекори за да ја заштитите косата од сушење е да се минимизира употребата на какви било електрични алатки за стилизирање на косата, но и производи кои поттикнуваат дехидратација, почнувајќи од сите производи што содржат сол. Можеби звучи малку нелогично, бидејќи летото често го поврзуваме со солен морски воздух, но таа состојка ја апсорбира влагата.

„Сувите шампони многу често содржат сол, и токму тоа е состојката што треба да се избегнува во текот на летото. Веќе ќе има поголема количина сол на скалпот поради потење, пливање и други летни активности. Многу е важно да се фокусирате на околината на скалпот“, вели Кол.

Обидете се со навлажнувачки шампони

Експертите се согласуваат дека најдобриот начин да се одржи влагата на косата во текот на летото е да вклучите доволно влага и масло во вашата дневна рутина за нега на коса. Добар избор е навлажнувачки шампон кој содржи мешавина од билки и масла неопходни за обновување, нега и подмладување на косата. Кога ја шампонирате косата, не заборавајте да го шампонирате коренот на косата добро. Коле советува дека на самиот почеток на миење на косата, ставете го шампонот на врвовите на прстите и нежно масирајте го во скалпот, пред да додадете вода.

„Без оглед на тоа каков тип на коса имате, себумот може да се насобере на вашиот скалп и треба да бидете многу внимателни за да го исчистите. Исто така, се препорачува да ја миете косата секој пат кога ќе се потите добро. Инаку, косата може да стане многу сува поради пот “, вели Коле.

Друг одличен трик е тоа што, ако имате обоена коса, наизменично користете хидратантни креми и протеински шампон. На тој начин го добивате најдоброто од двата производи. Кога ја миете косата, префрлете се помеѓу двата производи. Според експертите, оваа постапка може да ги зајакне сите типови коса.

Користете регенератори кои не се плакнат

Регенерацијата на косата е многу важна и под туш и надвор од неа за оние со подолги кадрици. За виткана коса, многу е важно да користите регенератори кои не исплакнуваат. Поради кадрици, потребните хранливи материи и хранливи материи не ја достигнуваат целата должина на косата, затоа оставачките балсами се одлично решение што ја штити и помага на косата да ја задржи влагата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote