in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

КАКО ДА СПРЕЧЕТЕ ЗАБРЗАНО стареење: Една намирница е вистинскиот лек за овој проблем!

Лекарите честопати ја истакнуваат предноста на јаткастите плодови и велат дека тие се многу здрави бидејќи содржат голема количина на есенцијални масни киселини, витамини (особено витамин Е), како и омега 3 масни киселини.

Во споредба со другите плодови од оваа група, се смета за едно од најздравите. Покрај тоа што има корисен ефект врз намалување на крвниот притисок, тој исто така го намалува холестеролот, тој исто така има корисен ефект и на спречување на стареење на кожата и телото.

Американско истражување, вклучено во 34.000 жени постари од 50 години, покажува дека постои силна врска помеѓу оревите и стареењето. Имено, жените кои учествувале се на возраст меѓу 50 и 60 години, а оревите докажано се превенција од стареење на оваа критична возраст. Научниците дошле до заклучок дека оревите не само што имаат корисен ефект врз зачувувањето на мозокот и меморијата, туку се и одлична превенција од целокупното стареење на организмот.

Покрај тоа, тие предупредуваат дека нашата исхрана не треба да се базира само на ова овошје, туку дека мора да биде разновидна, но дека е многу важно да внесуваме ореви во исхраната секој ден. Кога станува збор за кожата, оревот е исто така за тоа решение. Маслото од орев ја штити кожата и го враќа нејзиниот младешки сјај, а особено е ефикасно кога се масира за време на апликацијата. Познатата холивудска актерка Анџелина Џоли повеќе пати истакна дека сака да јаде полн сад со ореви и боровинки со цел да си ја обезбеди потребната енергија, но и корисни материи што му се потребни на организмот.

 

Која е препорачаната доза?

100 грама ореви имаат приближно 650 калории, што значи дека има околу 65 проценти маснотии. Сите овие единици изгледаат превисоки, но ако овој орев се земе во вистинските дози, има корисен ефект врз организмот, а згора на тоа, може да поттикне губење на тежината. Лекарите веруваат дека доза од 5 ореви (цели) на ден е доволна. Тој е добар антиоксиданс, лаксатив и заштитник на крвта и крвните садови.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote