in ,

УбавоУбаво

Како да заштедите 5.000 евра до крајот на годината: Трик со пликови што ја полуде цела планета – само бидете упорни!

Често помислуваме „ќе заштедам повеќе пари“ – но еве како да го направите тоа!

 

Ако се прашувате „како можам да имам повеќе пари во 2021 година“, ние ви претставуваме трик што ја полуде целата планета.

Се вика „предизвик со 100 пликови“, но не грижете се, не мора веднаш да одите и да купите стотина од нив, ќе работи исто со сто парчиња хартија.

Веднаш да ве предупредиме – ова не е метод за луѓе кои очекуваат парите да им паднат од небото. Парите што ќе ги заштедите се ваши, заработени, што значи дека ќе мора да му одолеете на нагонот да ги потрошите на нешто друго во текот на 2021 година, бидејќи секој поголем трошок ќе биде сериозен удар врз заштедите.

Што е работата? Напишете ги броевите, по ред, од еден до сто, на пликови или парчиња хартија.

Изберете еден ден во неделата и извадете две ливчиња хартија или два коверти секоја недела. Износот напишан на нив мора да го претворите во евра, да го додадете и да го оставите настрана.

Но пред да кажете „каде можам да ставам сто евра во плик одеднаш, ако нацртам број сто“, запомнете, понекогаш може да ги нацртате броевите три и 12. И таа недела ќе треба да ставите само 15 евра настрана.

Следната недела ќе нацрташ еден, и 20. И таа недела ставиш 21 евро настрана.

Се разбира, во одреден момент ќе дојдете до поголем број и тогаш вашата волја и снаодливост мора да стапат на сила. Размислете добро – на што „фрлате“ пари? А, каде би можеле да го зачувате? Дејв Ремзи, човекот кој го смислил овој метод, вели дека откритието дека има работи што може да ги продаде направи голема промена во неговиот живот. Што мислеше дека му треба, а всушност тие само собираа прашина околу неговата куќа.

Прочитајте ги советите на експертите за штедење, кои се работите што треба да ги исфрлите од дома, но исто така размислете што би можеле да продадете на некого што го познавате или преку Интернет. Некој можеби е подготвен да плати многу пари за вашиот стар телефон, парче мебел или нешто слично.

Парите што потоа ќе ги ставите во еден од пликовите.

Ако го следите овој метод, и секоја недела ја одделувате сумата од извлечените коверти, на крајот од целиот циклус ќе имате 5.050 евра. Ако сакате да ја испробате „поблагата“ варијанта, преполовете ја сумата и напишете броеви од еден до 50. Предизвикот ќе трае нешто помалку од половина година, а кога ќе ја завршите ќе имате 1.275 евра.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote