in

Како знаете дали пиете доволно вода?

Еден начин да проверите дали сте дехидрирани е брз тест за компресија на кожата.

Затегнете ја кожата на вашите раце. Кожата со нормална еластичност брзо ќе се врати во својата нормална положба кога ќе се ослободи. Лесната дехидрираност ќе предизвика кожата да се врати во својата нормална положба на бавен начин.

Со други зборови – време е за течност.

Сепак, постојат подобри индикатори дека на телото му треба вода.

„Повеќе би сакала да се поврзам (дехидрираност) со физички симптоми како летаргија, главоболки или сува уста“, вели германскиот дерматолог д-р Кристоф Лајбах

Причината, објаснува тој, е тоа што кожата не реагира веднаш на недостаток на течност.

„Бидејќи сум дерматолог, секако можам да забележам дека на кожата и недостасува вообичаен сјај и влага“, вели дерматологот, додавајќи дека е тешко за лаик да се процени.

Во жешките денови, советува Лајбах, треба да пиете повеќе од предложениот минимум литар и половина вода на ден.

Тешко дека можете да пиете премногу, забележува тој.

Водата е исто така неговиот омилен начин за ладење. Тој минува вода од чешма преку дланките и подлактиците. Тој вели дека тоа е најпријатниот начин.

Ако сте надвор за време на сончеви и топли денови, Лајбах вели дека најдобро е да бидете во сенка од 11 до 16 часот. Изложеноста на сонце пред и потоа ќе му помогне на телото да произведе доволна количина на витамин Д и да го зголеми нивото на „хормони на среќата“, забележува тој. Крем за сончање нема да спречи производство на витамин Д, но ќе го зачува вашето здравје.

Заштитата од сонце е клучна бидејќи ракот на кожата е алтернатива, рече тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote