in

САКАТЕ ДА ОСЛАБЕТЕ НО НЕ МОЖЕТЕ! Каде грешиме кога конзумираме зелен чај?

Иако многу студии ги потврдија придобивките од пиењето зелен чај безброј пати, постојат одредени работи што треба да ги имате предвид ако сакате да го користите овој „магичен чај“ на најдобар можен начин.

За почетници, се препорачува да консумирате две до три чаши зелен чај на ден и не треба да го надминувате тоа.

Има уште неколку работи што треба да ги имате предвид кога консумирате зелен чај.

Не пијте зелен чај веднаш по оброкот
Една од најголемите заблуди при конзумирање зелен чај е дека ако го пиете веднаш после оброк, тој магично ќе ги избрише сите калории што сте ги јаделе.

Но, бидејќи телото допрва треба да ги вари сите протеини што сте ги проголтале преку храната, консумирањето зелен чај веднаш по оброкот може да му наштети на овој процес, па дефинитивно треба да го избегнувате.

Консумирајте зелен чај кога ќе се олади малку
Консумирањето топол чај не само што ќе го направи невкусен, туку може да му наштети и на вашиот стомак и грло. Земете го вашиот зелен чај топол, не целосно топол.

Не пијте зелен чај на празен стомак
По ноќните часови за време на кои не сте внеле ништо во вашето тело, треба да консумирате нешто лесно и смирувачко што го стимулира вашиот метаболизам.

Зелениот чај содржи силни антиоксиданти и силни полифеноли кои можат да го зголемат производството на киселина во желудникот и да го нарушат варењето на храната. Би било идеално да го консумирате помеѓу оброците.

Не додавајте мед во топол чај
Повеќето од нас сакаат да додаваат мед на зелениот чај затоа што тој е здрава алтернатива на шеќерот и има добар вкус. Меѓутоа, ако додадете мед во топол зелен чај, многу е веројатно дека хранливата вредност на медот ќе биде уништена.

Не земајте лекови со зелен чај
Многу луѓе пијат таблети со утринска чаша зелен чај. Ова може да биде исклучително штетно бидејќи хемискиот состав на вашата таблета може да се меша со вашиот зелен чај што ќе доведе до киселост. Затоа, се препорачува да ги пиете таблетите со обична вода.

Премногу зелен чај не е добар избор
Само затоа што зелениот чај е здрав, не значи дека можете да пиете неограничен број чаши во текот на денот. Исто како чајот или кафето, зелениот чај исто така содржи кофеин.

Прекумерната потрошувачка на кофеин дневно може да предизвика штетни несакани ефекти, вклучувајќи главоболка, летаргија, летаргија, раздразливост, како и вознемиреност.

Премногу зелен чај исто така може да ја намали апсорпцијата на железо во телото. Бидете сигурни и пијте две до три чаши на ден.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote