in

Што?Што?

КАКО Е МОЖНО?! Зошто понекогаш ни излегуваат работи кои воопшто не сме ги „гуглале“?

„Добив оглас за паста што ја користеше мајка ми и никогаш не зборував или барав за таа марка.

Веќе знаеме дека сè за што зборуваме може брзо да се појави во форма на реклами што се појавуваат на социјалните мрежи. Сепак, на Роберт му се случи уште пострашна работа. Откако помина неколку дена со неговата мајка, тој се врати дома и почнаа да се појавуваат реклами за пастата за заби што таа ја користеше. Никогаш не го спомнуваше брендот во разговорите, ниту го бараше на интернет.

Роберт ја сподели својата приказна на Твитер, и како некој што е специјализиран за заштита на приватноста во технологијата, објасни што всушност се случило.

На почетокот, тој рече дека апликациите не прислушуваат нас и дека ова е теорија на заговор што е побиена неколку пати. Сепак, тие воопшто не мораат да нè прислушуваат, имајќи предвид дека ние им даваме многу поважни информации без размислување.

Како што знаеме, апликациите собираат многу податоци од нашите телефони. Нашата единствена идентификација на уредот е поврзана со нашите локации, демографија и многу повеќе. Оние што ги собираат и чуваат овие податоци плаќаат да бидат вклучени во сè, за да знаат кога ја користевме картичката за попуст во продавницата. Тие се таму со секое купување.

Тие можат да ги поврзат нашите купувања во одреден супермаркет со нашата сметка на Твитер, доколку на двете компании им ја дадовме адресата за е-пошта, телефонскиот број и се согласивме со нивните услови за користење, што подразбира таква размена на податоци.

Веќе споменавме дека апликациите ја знаат нашата локација преку GPS. Ако различни телефони се често на иста локација, самите алгоритми почнуваат да препознаваат кои се луѓето со кои сме во постојан контакт и всушност создаваат мрежа на наши контакти. На овој начин, тие можат да ги пресекуваат нашите интереси со интересите на нашите пријатели, колеги, семејство и ќе се појават реклами базирани на информации собрани од луѓето околу нас.

На тој начин, ќе се појават реклами за работи што не интересираат, но тие може потсвесно да нè натераат да започнеме разговор за нив со луѓе кои се заинтересирани за тие производи. Значи, имаме еден систем, една база, во која сме сите и што создава слика за нас, не само врз основа на нас, туку и врз основа на луѓето околу нас.

Сето ова неодоливо потсетува на приказната што ја откри Едвард Сноуден, со една мала, но круцијална разлика – им дозволивме на апликациите да го сторат тоа. Секој пат кога ќе ги прифатиме условите за користење, се одрекнуваме од кој било дел од нашата приватност. Сите овие парчиња се здружуваат и создаваат целосна слика за нас, во обид да откриеме кои сме, што е тоа што ни треба и што сакаме.

Затоа Роберт предлага блокирање на рекламите на апликациите и нивно оневозможување, бидејќи не сме само ние – нашите податоци го преобликуваат интернетот.

Како што вели, Интернетот никогаш нема да биде лудо место, бидејќи тој го памети од помладите денови, бидејќи големите компании дојдоа да цицаат долари од него, но ние треба да им ја отежнеме работата.

Сепак, тука доаѓаме до фактот дека мнозинството помеѓу интернет што плаќа со давање лични податоци и Интернет што треба да плаќа со пари, ќе ја избере првата опција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote