in

КАКО Е МОЖНО?! Тројцата најбогати луѓе во светот нема да плаќаат данок на доход оваа година!

Откако Elon Musk неодамна се пресели во Тексас, сега сите три најбогати луѓе во светот живеат во американски држави кои не собираат данок на доход.

На почетокот на овој месец, на 8 декември, беше објавено дека Маск го напуштил својот дом во Калифорнија за да замине во Тексас, каде се гради новата фабрика на Tesla.

Најбогатиот човек на светот, Jeff Bezos, кој има нето вредност од над 183 милијарди долари, живее во државата Вашингтон.

Трет на листата милијардери на Bloomberg е креаторот на Microsoft, Bill Gates, кој исто така има живеалиште во државата Вашингтон.

Тексас и државата Вашингтон се две од деветте американски држави кои не собираат данок на доход. Останатите седум се Алјаска, Флорида, Невада, Хемпшир, Јужна Дакота, Тенеси и Вајоминг.

Патем, оваа година беше „профитабилна“ за Musk. Пред три дена, на 18 декември, акциите на компанијата пораснаа за шест проценти, со што се постави ново највисоко ниво од 695 американски долари.

Во изминатите 12 месеци додаде повеќе од 127 милијарди долари на нејзината нето вредност. Според Forbes, само ракетната компанија на Musk Space X сега се проценува на 46 милијарди долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote