in

Како газираните сокови влијаат на нашето здравје?!

Не е новост дека газираните сокови не се многу здрави. Освен што најчесто се споменуваат кога станува збор за прекумерна тежина и здравје на срцето, нивното влијание врз имунитетот не треба да се занемари.

Имајќи предвид дека газираните сокови првенствено се состојат од шеќер, а шеќерот го ослабува имунитетот, логично е да се претпостави дека соковите можат многу да го ослабат организмот кој се бори против некоја болест.

Постојат неколку причини зошто, барем за време на болест, би било мудро да избегнувате премногу сок.

Тие се хранат со лоши бактерии
Само три децилитри газиран сок содржи околу 39 грама дополнителен шеќер, што за жал може да биде одлична основа за развој на болеста доколку се консумира редовно, пишува Eat This.

Шеќерот го храни начинот на развој на бактериите и вирусите, а потоа се шири низ целото тело. Општо, шеќерот го потиснува имунолошкиот одговор. Соковите не треба да се елиминираат целосно поради тоа, но внесувањето треба да биде ограничено на барем еден таков пијалок неделно, пренесува H1.

Тие можат да го зголемат ризикот од инфекција
Иако ова се однесува на сите, луѓето кои страдаат од дијабетес тип 2. се изложени на поголем ризик.Шеќерот во соковите влијае на леукоцитите, кои играат многу важна улога во имунитетот и се одговорни за борба против инфекцијата.

Луѓето со дијабетес тип 2 се особено подложни на здравствени компликации, особено за време на коронавирус, па затоа е секако корисно да се избегнуваат сокови.

Тие го зголемуваат ризикот од дијабетес тип 2
Дневната потрошувачка на сокови го зголемува ризикот од дијабетес тип 2. Редовното консумирање на засладени пијалоци ја намалува чувствителноста на инсулин, а тоа е еден од најголемите фактори за развој на овој вид дијабетес.

Тие можат да го стимулираат воспалението
Популарните газирани пијалоци полни со шеќер можат да стимулираат воспалителни процеси во организмот што го ослабуваат имунитетот, но исто така го зголемуваат ризикот од развој на хронични болести на подоцнежна возраст.

Тие го зголемуваат ризикот од дебелина
Ова е особено точно за луѓето кои имаат проблем со телесната тежина и се склони кон дебелеење. Соковите носат „празни калории“ кои немаат хранлива вредност. Всушност, тие можат да му наштетат само на телото.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote