in

ЕКСПЕРТИТЕ ОТКРИВААТ! Еве како гумите за џвакање влијаат на вашето тело!

Низ историјата, луѓето ги џвака сè, од смола и парафински восок на бреза катран и мастика за џвакање. Последново е најпопуларното нешто што луѓето денес го џвакаат, и може да има и позитивни и негативни последици за вашето тело.

Во прилог ќе ви откриеме на што влијае гумата за џвакање.

  1. На забите: Гуми за џвакање без шеќер ги убиваат бактериите и го забавуваат појавата на кариес, бидејќи тие предизвикуваат лачење на плунка, што помага да се отстранат остатоците од киселина и храна од устата. Мастика за џвакање со шеќер, не е добра за вашите заби. Тие ја зголемуваат можноста да добиете кариес, а исто така може да предизвикаат појава на забен плак.

2. На концентрација: Гума за џвакање ја забрзува работата на срцето и го зголемува протокот на крв, поради што повеќе кислород достигнува до вашиот мозок. Поради тоа, вие сте повеќе концентрирани поради тоа, полесно ги решавате проблемите и вашата меморија е подобра. Овој ефект постои само додека џвакате гума за џвакање и не остава долгорочни последици врз вашите когнитивни способности.

3. На ушите: Кога ќе се најдат бактерии во каналите што ги поврзуваат носот и ушите, може да се појават инфекции на ушите. Гума за џвакање која има природен засладувач ксилитол може да го спречи овој процес и да ви заштеди една недела на опоравување од болести на ушите.

4. На дигестивниот систем: Дополнителното лачење на плунка кога џвакаме гума за џвакање помага во борбата против гадењето во стомакот. Некои го препорачуваат како замена за лекови кога не ви се достапни, освен ако немате проблеми со гасови и надуеност.

5. На вилицата: Гуми за џвакање често не е добро за зглобовите и мускулите на вилицата, а тоа е особено точно кога сте под стрес и го правите тоа премногу агресивно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote