in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Како јадете е исто така важно за слабеењето!

Ако сакате да изгубите тежина, важно е што јадете, но многу е поважно како да јадете, тврдат експертите.

Тие истакнуваат дека големината на порцијата, побавната потрошувачка и земањето помали залаци храна може да помогнат да се избегне прејадување. Ова, за возврат, може да ве спречи да добиете тежина без да мора премногу да ја ограничувате или прилагодувате вашата исхрана.

Студија спроведена од лекари од Државниот универзитет во Пенсилванија, испитувала навики во исхраната на 44 мажи и жени.

Со цел да се измери нивната потрошувачка на храна, на мажите и на жените им се сервираа различни големини на порции тестенини за ручек, еднаш неделно за еден месец. Експертите ги снимале учесниците и анализирале колку брзо јадат, но и колку голем залак земаат.

Откриле дека луѓето обично јадат повеќе кога имаат поголем дел пред себе. Ако големината на оброкот се зголеми за 75 проценти, учесниците јадеа во просек 45 проценти повеќе.

Авторот на студијата, Пејџ Канингам, рече дека ова е едно од првите студии што ја разгледуваат брзината на потрошувачката на храна и големината на закуските што луѓето ги земаат за време на оброците, пренесува The Sun.

„Врз основа на нашите откритија, свеста за големината на порциите, побавната потрошувачка на храна и земањето помали закуски може да помогне да се избегне прејадување. Исто така, бидејќи луѓето јадат повеќе кога им се сервира повеќе, прекумерната потрошувачка на калории од големи делови може да се намали со избирање храна што има помалку калории по залак “, рече Канингам.

Студијата е објавена во „Американското друштво за исхрана“, а учесниците припаѓале на различни возрасни групи, тие биле од различен пол, телесна тежина, приход и образование.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote