in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Како менопаузата го менува мозокот?

Мозокот на жената се менува за време на менопаузата и промените се претежно привремени. Но, зошто воопшто се случуваат овие промени и какви чувства можат да предизвикаат?

Менопаузата е природен дел од стареењето, а тоа обично се случува кога жената е на возраст меѓу 45 и 55 години. Тоа се случува кога нивото на естроген во организмот почнува да паѓа.

Менструацијата станува поретка или може нагло да престане, а по почетокот на менопаузата, жените нема да можат да забременат природно.

Симптомите вклучуваат топлотни удари, неправилни периоди, отежнато спиење, вознемиреност и губење на самодоверба, слабо расположение, раздразливост и депресија, ноќно потење, намалено либидо, проблеми со концентрација или меморија, зголемување на телесната тежина и слаба контрола на мочниот меур.

Како менопаузата го менува вашиот мозок?

Транзицијата кон менопауза и падот на нивото на хормоните ја менуваат структурата на мозокот и потрошувачката на енергија. Волуменот на сивата материја во мозокот, кој е составен од нервни клетки, се намалува, заедно со белата маса, бидејќи нивото на естроген станува помало.

Исто така, откриено е дека областите на мозокот поврзани со меморијата и перцепцијата го губат нивото на гликоза, што објаснува зошто многу жени во менопауза страдаат од проблеми со меморијата.

Што се случува кога ќе се појават овие промени?

Иако ова звучи малку застрашувачки, сите овие промени се сосема нормални и женскиот мозок главно ги компензира за нив. Една нова студија откри дека зголемениот проток на крв и формирањето на молекули наречени АТП се главните извори на енергијата на клетките.

Колку менопаузата влијае на здравјето на жената подоцна во животот?

Нема многу податоци за влијанието на поминувањето низ менопауза врз жените подоцна во животот.

За време на менопаузата и перименопаузата, нивото на естроген осцилира и на крајот се намалува. Естрогенот го штити женскиот мозок од стареење и ја стимулира нервната активност.

Научниците сметаат дека хормоналните промени што се случуваат при транзицијата, а кои предизвикуваат промени во мозокот, исто така се причина за класичните симптоми на менопаузата. Тогаш може да има топли бранови, ноќно потење, тешкотии во помнењето и нарушувања на спиењето со анксиозност, депресија и замор.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote