in , ,

Што?Што?

Како веднаш да се спречи мамурлакот!

Замор, жед, главоболка, гадење, вртоглавица, треперење, недостаток на фокус, болки во мускулите, несоница и нарушувања на расположението се непријатни симптоми на мамурлак.

Како општо правило, ако пиете многу алкохол и сепак мешате различни пијалоци, постои голема веројатност да се разбудите со мамурлак. Без оглед колку бил силен мамурлакот, секој сака да се ослободи од него што е можно побрзо, а одредена храна и пијалоци можат да помогнат во тоа.

Круши

Според истражувачите вработени во ЦИСРО, научноистражувачка организација на австралиската влада, крушите се лек за мамурлак. Утринскиот мамурлак се намалува за помеѓу 16 и 21 процент ако сокот од круша е пијан пред ноќта.

Вода

Алкохолот го дехидрира телото, па затоа не е изненадувачки. Пиење многу вода во еден момент може да ја ублажи главоболката.

Домат

Доматот е богат со витамин Ц, но и глутатион, супстанца што самото тело ја произведува за да се ослободи од токсините. Можете да јадете домати свежи или да направите сок од нив.

Спанаќ

Една од подобра храна во случај на мамурлак е спанаќот. Имено, содржи сè што навистина ви треба – фолна киселина, сулфур и витамин Ц – сите хранливи материи кои лекуваат мамурлак.

Овошен сок

Овошен сок ќе ви обезбеди природни шеќери и ќе замени некои електролити што сте ги изгубиле и ќе ви даде голема доза витамини. Сокот од јаболко или брусница е подобар избор од сокот од портокал поради пониските нивоа на киселост.

Туна во конзерва

Можеби малку чуден избор, но храната богата со минерали, исто како и конзервираната туна, ќе ги надополни хранливите материи потрошени во организмот, чиј недостаток предизвикува мамурлак.

Банани

Колку повеќе алкохол пиете, толку е повеќе дехидрирано вашето тело, и колку е поголем степенот на дехидратација, толку повеќе калиум губи вашето тело. Недостаток на калиум предизвикува чувство на замор, а може да се појават и симптоми како грчеви, повраќање и гадење. Затоа, истурете се на банани и скратете ги маките.

Интегрален ориз

Целиот ориз е уште еден одличен извор на јаглени хидрати и е особено богат со витамини од групата Б и протеини.

Чај од камилица

Доколку сакате да ја смирите надуеноста, грчевите и гадењето, посегнете по овој чај. Додадете малку мед во чашата, што е природен шеќер и помага и при мамурлак.

Аспарагус

Покрај тоа што помага да се постигне рамен стомак, аспарагусот е одличен и за лекување на мамурлак. Имено, овој зеленчук е полн со аминокиселини и антиоксиданти.

Лимета

Исто како лимонот, лиметата е одличен во борбата против мамурлакот. Обидете се да испиете две кафени лажички свежо исцеден сок од лимета или додадете неколку капки од тој сок во лажичка мед. Разликата ќе ја забележите веднаш, особено ако го направите веднаш штом ќе се разбудите.

Моркови

Целиот зелен корен зеленчук е богат со детоксикација на витамини и минерали, како и природни шеќери.

Мелен црвен пипер

Мелената и лута црвена пиперка е всушност природен аналгетик, затоа овој зачин би можел да стане прилично добар сојузник во борбата против мамурлакот, поточно главоболката.

Имено, зачинетата храна го започнува метаболизмот, а со тоа и природниот процес на детоксикација на организмот.

Јајца

Внесувањето на премногу алкохол го наведува телото да произведе отровна супстанција ацеталдехид, што предизвикува симптоми на мамурлак. Телото реагира на тоа со производство на антиактивно хемиско соединение наречено глутатион, чиешто производство сè уште е ограничено. Сепак, јајцата се полни со цистеин, кој е содржан во глутатион, што ќе му помогне на телото да ги исчисти преостанатите токсини.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote