in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Само на овој начин крпите ќе ви останат меки и свежи! Еве како правилно да се перат крпите!

Ако сакате да го продолжите животниот век и мекоста на вашите крпи, тоа лесно се постига со правилно перење. Дизајнерката за крпи Луси Акројд откри дека има неколку трикови кои ќе ви помогнат.

 

Таа објасни дека првото и најважното правило е да се мијат крпи одделно од другите алишта и да не се полни машината за перење.

„На крпите им треба многу простор во барабанот за правилно да се измијат. „Ако ставите премногу крпи, тие ќе се заплеткаат едни во други и на крајот ќе станат груби“, рече таа.

Советот на Луси е да избегнувате омекнувач.

„Се акумулира во крпи со текот на годините и тие нема ефикасно да апсорбираат вода“, додава таа.

Исто така напоменува дека можете да одолеете на искушението и да не миете крпи на високи температури.

„Општо правило е да ги миете на 40 Целзиусови степени. Сепак, со цел да се отстранат маслата и бактериите што можат да се акумулираат со текот на времето, добро е да ги миете повремено на 60 степени “, рече Луси.

На крај, таа советува добро да ги протресете крпите пред да ги ставите во машина, како и пред да ги ставите на жицата за сушење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote