in

Како се создава цунами? (ВИДЕО)

Цунами е природна појава на огромни бранови која најчесто е предизвикана од земјотрес, но може да биде предизвикана и од вулканска ерупција. Цунамито се случува поради нагло поместување на тектонските плочи под океанот или морето. Погледнете како изгледа тој процес во видеото подолу:

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote