in

УбавоУбаво Што?Што?

Како комплиментите влијаат врз човечката психа?

Експерт за врски др. Рејчел Сусман објасни за Инсајдер како комплиментите му помагаат на човекот да се чувствува забележан и препознаен, а тоа се две универзални човечки потреби.

Кога некој ќе ни даде комплименти, зоните во нашиот мозок се активираат, исто како кога добиваме награда или пари. Научниците со години истражувале како реагира човекот кога ќе и се даде комплимент.

„Повеќето сакаат само другите да забележат што прават и да го почитуваат“, објасни д-р Сузман, истакнувајќи дека добар комплимент не мора да се однесува на нечиј изглед. Комплименти што мажите сакаат да ги слушаат: „Го сакам твојот стил!“

На луѓето им значи кога добиваат разни комплименти, кога се пофалува нивниот успех, карактерна особина или напор што го вложуваат за да постигнат нешто, важно е само дека комплиментот е искрен. Исто така, постојат научни докази дека пофалбите имаат позитивен ефект врз мотивацијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote