in

Како влијае бакнувањето врз телото?

Beautiful couple is kissing while lying in bed wrapped in blanket

Благодарение на бакнувањето со некој што го сакате, не само што вие и вашиот партнер ќе се чувствувате добро, туку и ќе ја зајакнете вашата врска.

Но, излегува дека бакнувањето има и здравствени придобивки..

На пример, можеби немате расположение да бакнувате некој близок кога имате главоболка, но тоа може да ви помогне да се ослободите од главоболката.

Но, тоа не е сè.

Бакнувањето, како и прегратката влијаат на различните процеси што се случуваат во телото.

Вашите артерии можат да бидат поздрави
Студијата покажа дека луѓето кои почесто се бакнуваат имаат пониско ниво на холестерол. Кога се бакнувате, вашето тело почнува да произведува повеќе окситоцин. Овој хормон помага во ослободување од стрес и вознемиреност што може да придонесе за високо ниво на холестерол. Бакнувањето може да помогне и во намалување на крвниот притисок, пишува Bright Side.

Алергиската реакција може да стане помалку интензивна
Бакнувањето го намалува стресот и ве исполнува со позитивни емоции, што дури може да помогне во ублажување на симптомите на алергија.

Лицето може да изгледа помладо
Голем број мускули на лицето се вклучени во процесот на бакнување, па затоа го допира тонот на лицето како вистинско вежбање. Бакнувањето може да потроши до 26 калории за само една минута, а бидејќи бакнувањето го зголемува протокот на крв во вашето лице, може да го стимулира производството на колаген и еластин, што може да помогне вашето лице да изгледа помладо.

Главоболките или грчевите можат да станат полесни
Ако имате главоболка или грчеви во менструацијата, можеби е добра идеја да се обидете да ја ослободите болката со бакнеж. Бакнувањето ги проширува вашите крвни садови и го намалува крвниот притисок, што може да помогне во намалување на болката.

Исто така, влијае на вашите заби
Бакнувањето го зголемува производството на плунка, што може да ги заштити вашите заби од штетни бактерии и на тој начин да спречи расипување на забите. Сепак, вашата орална хигиена и хигиената на вашиот партнер се многу важни затоа што има и бактерии кои предизвикуваат расипување на забите и кои можат да се пренесат кога се бакнувате.

Може да се чувствувате помалку поспани
Допаминот, исто така, влијае на нивото на вашата енергија. Ако нивото на допамин е ниско, може да се чувствувате повеќе уморни и да ви треба повеќе сон од вообичаеното. Затоа бакнувањето може да ја зголеми будноста.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote