in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Какво е влијанието на климатизерите врз здравјето?

Toddler (21-24 months) feeling air coming from room airconditioner

Вклучувањето на климатизерот во текот на летото сигурно носи големо олеснување. Прашањето е, како може воздухот што циркулира во просторијата да влијае на здравјето на луѓето?

„Разбирливо е дека климатизацијата може да влијае на здравјето на луѓето, особено ако системот за климатизација не се следи и одржува редовно“, вели д-р Сема Сарин.

Климатизацијата може да биде добра за вашето здравје затоа што го олеснува времето поминато во затворено, а со тоа и на спиење, особено во текот на летото. Истражувањето објавено во списанието „Енергија и згради“ покажало дека има мали знаци на будност кога е вклучен климатизерот во текот на ноќта, но дека тоа не влијае негативно на квалитетот на нивниот сон.

Но, животот и работењето на високи температури не е добро за вашиот мозок. Студија на Харвард објавена во ПЛОС Медицина открива дека во текот на жешките летни денови, студентите кои живееле во студентски домови без климатизација имале посиромашни оценки за когнитивни тестови од оние кои живееле во простории со климатизација.

Се разбира, има и лоши страни за користење климатизација.

Ако одеднаш се преселите од топла просторија во премногу ладена просторија, без разлика дали е тоа вашата куќа, канцеларија или автомобил, тоа може негативно да влијае на вашето здравје.

Истражувањето објавено во „Клиничка и преведувачка алергија“ откри дека редовната практика на оваа транзиција може да им наштети на вашите бели дробови, правејќи ве поранливи на респираторни заболувања. Д-р etенет Нешајават истакнува дека премногу ладената просторија може да има негативно влијание врз здравјето.

„Продолжениот студен воздух може да предизвика контрактура на мускулите, што може да доведе до болка во зглобовите и други видови на болка, и може да се влоши ако сте дехидрирани“, вели таа.

Премногу ладен воздух исто така може да ја влоши астмата и да ги исуши мукозните мембрани на устата и носот.

Д-р Сарин вели дека ако имате сува кожа, суви очи или сте дехидрирани, а работите и живеете во климатизиран простор, таквиот воздух може да влијае на вашето здравје.

„Многу од овие здравствени симптоми се резултат на недостаток на свеж воздух, влага во воздухот или рециркулиран воздух што содржи штетни материи“, вели таа.

Може да биде полошо ако имате алергии.

Д-р Наташа Бејан вели дека грините и поленот можат да заглават во филтрите за климатизација и може да се ослободат кога ќе се вклучат климатизерите.

Меѓутоа, ако само повремено го користите климатизерот и редовно проверувате дали филтрите се во добра состојба, белите дробови ќе ви бидат благодарни, како и срцето.

Американската академија за алергии, астма и имунологија препорачува чистење на филтрите или нивна замена на секои две недели, најмногу еден месец, особено ако сте склони кон алергии.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote