in ,

WTFWTF Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Колку калории има во алкохолните пијалоци?

Телото го регистрира алкохолот како токсин, па затоа се обидува што побрзо да го претвори во нешто помалку штетно – во вишок енергија што се претвора во маснотија. Половина литар црно пиво има дури 220 калории.

Половина литар светло пиво има околу 240 калории и сега замислете дека сте испиле четири пива во текот на вечерта, приближно е како да сте јаделе две чоколади од по 100 грама.

Слична е ситуацијата и со сидрото. Овој сè попопуларен пијалок содржи околу 230 калории на пивце додека силното црно пиво има околу 220 калории. Ако сте на диета, обрнете внимание на тоа што пиете и во кои количини, односно соберете калории како со храната.

Бидејќи телото го регистрира алкохолот како токсин и се обидува што побрзо да го претвори во вишок енергија што се претвора во маснотии што се таложи во стомакот, и кај жени на бутовите.

Еден од коктелите со најмалку калории е тенок џин тоник (со тоник без шеќер) – 64 калории, во просек 80 калории, сок вотка 60 калории и чаша бело вино 160 калории.

Калории во 100 ml други алкохолни пијалоци:

Шампањ – 85 kcal, бело вино – 85 kcal, црвено вино – 80 kcal, коњак 38 вол% алкохол – 230 kcal, коњак 50 вол% алкохол – 375 kcal, ликери – 250 kcal, ракија 25 вол% алкохол – 175 kcal, ракија 33 вол% алкохол – 195 kcal, ракија 50 волумен алкохол – 350 kcal, рум 40 волм алкохол – 280 kcal, ракија – 40 вол% алкохол – 230 kcal, ракија – 250 kcal, виски – 250 kcalи вотка – 230 ккал .

Калории во коктели:

Лонг Ајленд – 780 kcal, Маргарита – 740 kcal, Pina Colada – 644 kcal, бел руски – 425 kcal, Mai Tai – 350 kcal, џин / водка и тоник – 200 kcal, Mojito – 160 kcal и Cosmopolitan – 150 kcal.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote