in

Канаѓанец пловил низ светот цели 265 дена! [ФОТО]

Канаѓанецот Берт тер Харт тргна на неверојатно патување низ целиот свет пред пандемијата на короната.

Кога се вратил по 265 дена, открил дека светот е целосно променет и стекнал нов прекар – најбезбедниот човек на планетата. Тој е добитник на најважната награда доделена од Меѓународниот клуб за крстарење (OCC) за неговите подвизи.

Роден во Британска Колумбија, Берт стана осмата личност во светот (и прва во Северна Америка) што патувал сам по светот, ориентирајќи се само кон ѕвездите. 265 дена на море, тој немаше GPS или каква било помош од модерната електроника, само пенкало и хартија и старомоден секстант, инструмент што рачно ја мери растојанието на небесните тела на бродот.

„Отсекогаш сум бил фасциниран од раните истражувачи“, рече Тер Харт, кој тргна на пат низ пет големи ртови во октомври 2019 година на неговиот 13-метарски брод „Сибарбан“.

Внесував само 800 калории на ден!

Диетата беше исто така голем предизвик. За време на појадок јадеше овесна каша со сушени и ореви, ручек со конзерва туна или лосос и тестенини или киноа со конзервиран зеленчук за вечера. Сето ова го правел стоејќи во еден агол за да ја одржи рамнотежата.

Сепак, Берт потрошил повеќе калории отколку што проценил кога се спакувал за ова повеќемесечно патување. Залихите почнаа да се трошат, а тој мораше да јаде, па се ограничи на само 800 калории на ден за да ги растегне намирниците додека не се врати дома.

И покрај сите овие тешкотии, Берт вели дека неговото патување било магично.

“Океанот е апсолутно величествен. За ноќите вреди да се умре. Ѕвезди, птици, зајдисонца и изгрејсонце, риби што излегуваат од водата, китови – тоа е едноставно неверојатно. И вие сте единствениот таму. Сè е само за вас”. тој рече.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote