in

СмешноСмешно Што?Што?

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ! Патиките на Kanye West продадени за НЕВЕРОЈАТНА сума!

Пар патики на американскиот рапер Канје Вест е продаден за 1,8 милиони долари, соопшти аукциската куќа Сотби, која исто така ја организираше аукцијата.

Станува збор за моделот на Nike на патики Air Yeezy, што американскиот рапер го носеше на Греми наградите во 2008 година.

Ова многу пати го надмина рекордот, бидејќи најскапите патики „Nike Air Jordan 1“, што ги носеше Мајкл Џордан во 1985 година, беа продадени за 615.000 долари на аукција во август 2020 година.

Виргил Аблох, креативен директор на Off White и Louis Vuitton, во 2009 година изјави дека соработката помеѓу West и Nike го ревитализира пазарот на патики: „Беше инспиративно, лудо, кул кога стана очигледно дека овој вид глад за патики сè уште постои“. .

Тоа беше прва голема соработка на Nike со некој што не е спортист.

Kanye West настапи на 50. Греми награди во гореспоменатите патики, изведувајќи ја песната „Hey Mama“, само неколку месеци по смртта на неговата мајка Донда. Ја изведе и песната „Stronger“ со групата Daft Punk, а церемонијата на доделување ја напушти со четири награди за албумот „Graduation“ од 2007 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote