in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

СЕ УПОТРЕБУВА КАКО ТЕРАПИЈА ПОВЕЌЕ ОД 2 ВЕКА: Лекарите исто така истакнуваат дека ова е ефикасен „борец“ против рак, анемија …

Капината е вкусен лек од природата, често се одгледува самостојно и се користи во терапевтски цели скоро 2.000 години. Една мала капина е богата со витамини и хранливи материи кои често се користат како народен лек против анемија.

Експертите потврдуваат дека неговите позитивни својства го зајакнуваат целиот организам и го штитат од некои од најсериозните болести. Се верува дека ова овошје може да спречи рак, да ги зајакне срцето и нервите и да заштити од инфекции. Во Европа, капината долго време се користела како лек за гихт, па затоа во текот на 18 век била позната како „бобинка од гихт“.

Најзастапено бобичасто овошје во светот

Капината е член на семејството Розацеа, позната како семејство на рози од родот Rubus L. или капина и припаѓа на бобичастото овошје. Се смета за најчесто бобичасто овошје во светот и не расте само во Австралија и Антарктикот. Во Европа се користи веќе 2000 години, како храна и за медицински цели, како ограда за заштита на имотот. Расте и во дивината, а култивираното одгледување започнало во средината на 19 век во Америка и Европа. Постојат два основни типа на капини – оној што расте како грмушка, а таа сорта е поотпорна на студ и капината што расте во форма на лоза. Со неговите плодови се прават десерти, сирупи, еликсири, но тешко е да се најде личност во нашата област која, на пример, не сака домашни слатки од капини.

„Вино за крв“ против анемија

Капините содржат бетаин, па се верува дека сокот од свежи диви капини го стимулира правилното функционирање на клетките на црниот дроб, има корисен ефект врз жолчното кесе и ги чисти жолчните канали. Виното од капина е богато со витамини и минерали и е ценет лек за анемија. За да се подобри крвната слика, се препорачува да се пие децилитар вино од капина половина час пред оброк.

Таа личи на малина, и во форма на овошје и во форма на растение, а разликата е во бојата на овошјето. Постојат капини и капини со трње. Тие се лесни за одгледување, а сепак треба да се контролираат. Видовите што растат исправено може да се садат на растојание од три метри. Тие се засадени во доцна есен или пролет. Сортите на лозјата бараат поголемо внимание, а сите други треба редовно да се напојат и да се чистат. Капините се богати со витамини Ц, А, Б6, Б12, К, Д, Б3, Б1, Б2. Тие исто така содржат минерали калциум, магнезиум, железо, цинк, фосфор, калиум, натриум.
Борец против рак

Ова овошје е богато со антоцијанин, што им дава на капините подобра темна боја. Исто така, содржи елагинска киселина и цијанидин 3 глукозид и се верува дека сите овие состојки можат да спречат раст и метастаза на малигни тумори. Капините имаат и големи количини на антиоксиданти, кои ги уништуваат слободните радикали, главните виновници за сериозните болести.

За здравјето на срцето, нервите и коските

Капините се корисно овошје за здравјето на срцето, пред се поради присуството на магнезиум. Со своето влијание врз крвта и вените, ова овошје може да спречи појава на срцев или мозочен удар. Капините се богати и со растителни влакна, помагаат при варење, овозможуваат целосна апсорпција на вода во цревата, исполнуваат запек и помагаат во регулирање на телесната тежина. Тие ја подобруваат меморијата и невролошките функции. Тие го зајакнуваат имунолошкиот систем и на тој начин спречуваат појава на болеста. Тие помагаат во апсорпцијата на калциумот и на тој начин ја одржуваат правилната функција на коскените клетки и ги зајакнуваат коските.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote