in

Капсулата SpaceX со четворица астронаути стигна до Меѓународната вселенска станица!

Капсулата SpaceX со четворица астронаути стигна до Меѓународната вселенска станица, што е трет лет со екипажот на таа приватна компанија Илона Маска за помалку од една година.

Според телевизијата НАСА, капсулата Dragon автономно се приклучува на Меѓународната вселенска станица ден по лансирањето на американската вселенска агенција НАСА од вселенскиот центар Кенеди.

Нова група астронаути, двајца Американци, еден Французин и еден Јапонец, ќе поминат шест месеци на вселенската станица. Тие ќе ги заменат четворицата астронаути кои ќе се вратат на Земјата во среда со друга капсула Dragon.

Ова е првпат две капсули SpaceX да се паркираат истовремено покрај Меѓународната вселенска станица.

Ова е трет лет со екипажот на компанијата на Elon Musk, но за прв пат се користеше авион што летал порано. Капсулата „Dragon“ беше искористена во мај минатата година за испраќање на првото вселенско летало со екипаж до Меѓународната вселенска станица, додека ракетата Falcon, која ја носеше капсулата во петокот, беше користена за втор лет со екипаж во ноември.

Новите четири патници во вселената се астронаутите НАСА Шејн Кимбро и Меган Мекартхур, Французинот Том Песке и Јапонецот Акихико Хошиде. Сите, освен американскиот астронаут Меган Мекартхур, претходно биле на Меѓународната вселенска станица.

Следните четири дена на вселенската станица ќе има 11 астронаути, скоро како рекордните 13 кога летаа шатлите на американската вселенска агенција НАСА. Во среда, четворица астронаути ќе се вратат на Земјата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote