in

Карамелизирани бадеми

Карамелизираните бадеми се прават многу лесно и едноставно, а може да се користат за многу десерти. Ние обично ги поврзуваме со зимата кога се пржат по улиците и освојуваат со својот мирис.

Потребни состојки:

  • 120 гр. шеќер,
  • 1 ванилин шеќер и
  • 1/2 лажиче цимет

Начи на подготовка:

Сите состојки се мешаат со 100мл.вода. Се оставаат да зовријат додека не се стопи шеќерот. Се додаваат 200гр.бадеми и со дрвена лажица се меша се додека водата не испари и шеќерот не се карамелизира. Карамелизираните бадеми се ставаат на хартија за печење убаво да се изладат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote