in

Карневал за кучиња во Рио, домашни миленици во костуми!

Карневалот во Рио де Жанеиро и придружните прослави оваа година беа откажани, но сопствениците на кучиња од тој град се собраа да продефилираат со своите костумирани миленици во конкуренција за најдобар костум.

Традиционалните улични забави и паради околу Самбадром беа откажани поради коронавирусот, но кучињата имаа пет минути на „Блокот“. Името на настанот е паричка на како – куче на португалски јазик и блок – карневалска забава.

Кучињата и нивните сопственици ја одржаа својата парада во приватен клуб, бидејќи вообичаеното место Атлантик Авенија покрај плажата Копакабана беше затворено. Како дел од борбата против епидемијата, градоначалникот на Рио ги забрани сите јавни прослави.

“Кариоките (прекар за жителите на Рио) ја носат радоста на карневалот во своите вени. Поканивме ограничена публика на комеморативен настан што спречува карневалот во 2021 година да заврши како ништо да не се случило. За време на пандемијата, мојот народ усвои кучиња како начин да се надмине изолираната осаменост. „Соочени со вирусот корона, ние сме заедно со нашите кучиња“, рече Марко Антонио Марињо, кој организира паради на кучиња веќе 18 години.

На подиумот, меѓу другите, беа и кучиња обучени во кловнови, Снежана и Црвенкапа.

Оваа парада беше можност за многу учесници за момент да ја напуштат изолацијата и да доживеат барем малку карневалски дух.

“Не можев да го пропуштам ова. Просторно, воздушно и многу познато место”, рече жената што и го донесе на Јоркшир Териер обучен како лекар, со престилка, маска и стетоскоп.

Таа изјави дека станува збор за „бегство од карантин“ и дека кучињата ги носеле луѓето на прошетка.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote