in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Касното легнување може да биде причина за депресија!

Истражувачите испитале повеќе од 85.000 учесници во студијата од Велика Британија за да ги откријат разликите помеѓу „ноќните птици“ и раните воспитаници и дали депресијата е поврзана со прилагодувањето на природниот часовник на телото.

Нашето општество е формирано да одговара на ранобудниците, кои се најбудни и најпродуктивни во текот на денот. Но, ако често сте будни до доцна и ви е тешко да се разбудите пред седум часот, работите стануваат комплицирани. Според новото истражување, ваквиот биоритам може да предизвика депресија.

Покрај разгледувањето на генетските информации, истражувачите исто така побараа од учесниците да пополнат прашалник дали се утринска личност или ноќта повеќе им одговара. Покрај тоа, тие ја развија мерката „социјален лет нога“ – разликата во начинот на спиење помеѓу деновите кога луѓето работат и деновите кога тие не работат.

Тие го измерија ова во повеќе од 85.000 учесници од британската Биобанка преку набудувачи на активности. Нивните откритија додаваат тежина на сугестиите дека работните места треба да нудат пофлексибилно работно време за луѓето да можат да работат во согласност со часовникот на своето тело, а не против тоа.

Истражувачите откриле дека луѓето кои морале да го прилагодат својот природен часовник на телото имаат поголема веројатност да имаат депресија и вознемиреност.

„Откривме дека луѓето кои мораа да го движат својот природен часовник на телото имаат поголема веројатност да страдаат од депресија и анксиозност. Најдовме посилни докази дека утринскиот тип на личност има помала веројатност да развие депресија отколку „ноќната птица“. Сметаме дека ова може да се објасни со фактот дека барањата на општеството значат дека луѓето кои се ноќни типови на некој начин ќе му пркосат на внатрешниот часовник со тоа што ќе мора да се разбудат рано поради работата “, рече водечката авторка essесика О’Луглин.

Д-р Џесика Тајрел, која исто така учествуваше во студијата, додаде дека пандемијата ковид-19 воведе нова флексибилност во работното време на многу луѓе.

„Нашето истражување покажа дека усогласувањето на распоредот за работа со природниот часовник на телото на поединецот може да го подобри менталното здравје и благосостојбата на ноќните птици“, рече д-р Тајрел.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote