in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Зошто кожата не чеша по каснување од комарец?

Освен што кожата ве чеша по каснување од комарец, а отекува само местото на залак, нервозата честопати се зголемува, особено ако чешањето е неподносливо.

Кога комарец ве каснува, остава зад себе малку плунка на кожата, која содржи протеини и која телото ги регистрира како несакана. Реакциите на каснување од комарец се предизвикани од реакцијата на вашиот имунолошки систем на овие протеини, вели д-р Кели Мејплс за здравје.

За да ве заштити, вашето тело ослободува хистамин што исто така предизвикува чешање, воспаление и оток.

„Реакцијата на каснување од комарец проследена со мало црвенило ќе се појави околу 20 минути по каснувањето. Ова е проследено со чешање, кое ќе трае следниот ден или два. „Каснувањата од комарци можат особено да чешаат деца или луѓе со нарушувања на имунолошкиот систем“, додава д-р Мејплс.

Знаци дека треба да побарате итна медицинска помош се осип, оток и црвенило надвор од местото на залак и проблеми со дишењето.

Логично е да се реагира на чешање со гребење, но тоа само ја влошува ситуацијата, предупредува имунологот д-р Пајел Гупта.

„Со гребење на местото на инјектирање, започнуваме да ослободуваме повеќе хистамин. Исто така, го зголемуваме ризикот од инфекција затоа што го отвораме местото на убод со бактерии во нашето опкружување “, истакна д-р Гупта, додавајќи дека можете да користите ладни облоги, или коцка мраз, за ​​да ги намалите воспаленијата и чешањето.

Покрај тоа, креми или лосиони против чешање се ефикасни што можат да го намалат воспалението и чешањето.

За привремено олеснување, можете да го истриете местото на инјектирање со алкохол. Coolе ја олади кожата и ќе го олесни чешањето, но не претерувајте со количината бидејќи алкохолот има иритирачки ефект.

„Можете исто така да го измиете местото на инјектирање со ладна вода и сапун за да го ослободите чешањето“, додаде д-р Гупта.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote