in

Катар и ФИФА одбележуваат две години до почетокот на Светското првенство!

Катар, првата средноисточна и арапска земја домаќин на Светскиот куп, ветува уникатно искуство.

Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) и организаторот на Светското првенство Катар во 2022 година во сабота ќе одбележат две години до почетокот на Светското првенство, додека подготовките за еден од најголемите спортски настани во светот продолжуваат и покрај пандемијата на вирусот корона.

Прославата ќе се одржи на различни дигитални платформи и ќе може да им се придружат навивачи од целиот свет, се вели во соопштението на Катарскиот врховен комитет за наследство (СК).

Катар ќе биде првата средноисточна и арапска земја домаќин на Светскиот куп и ветува уникатно искуство.

„Меѓу многуте препознатливи настани, навивачите ќе имаат можност евентуално да присуствуваат на повеќе од еден натпревар на ден во текот на групната фаза, кој ќе има возбудлив распоред од четири натпревари на ден, како што беше најавено претходно оваа година“, се вели во соопштението.

Инфантино: Силна и континуирана посветеност
Претседателот на ФИФА, ianани Инфантино ги пофали подготовките на Катар во една предизвикувачка година поради пандемијата на вирусот корона.

„И покрај сите тешкотии, во последните месеци е постигнат значителен напредок, докажувајќи ја уште еднаш силната и континуирана посветеност на Катар, предводена од Емир, кому лично му се заблагодарувам за организирањето на незаборавниот Мундијал за две години, чие наследство несомнено ќе трае многу подоцна. 2022 година “, рече Инфантино.

Според СЦ, 90 проценти од инфраструктурата за СП е завршена.

Турнирот ќе се игра на осум стадиони, од кои три се завршени, според Комитетот.

Првиот натпревар на Светското првенство ќе се игра на стадионот Ал-Бејт, на кој ќе можат да се сместат 60.000 гледачи

Уште три стадиони, Ал Рајан, Ал Бајт и Ал Тумама, се во завршна фаза на изградба, додека работата на преостанатите два стадиони ќе заврши во 2021 година.

Првиот натпревар на Светското првенство ќе се игра на стадионот Ал-Бајт, на кој можат да се сместат 60.000 гледачи, а е направен по традиционалниот шатор што се користи во арапскиот свет.

Како дел од подготовките, Катар го изгради своето прво метро, ​​кое беше отворено во мај 2019 година.

„Ги сакам луѓето во Катар, тие се отворени и искрени“
Предвидено е и проширување на меѓународниот аеродром Хамад, така што тој може да опслужува 50 милиони патници годишно.

Поранешниот репрезентативец на Камерун и член на Барселона, Самуел Ето, кој е глобален амбасадор на Комитетот, рече дека е „сигурен дека навивачите ќе најдат многу интересни места за посета кога ќе дојдат во оваа прекрасна земја во 2022 година“.

„Ги сакам луѓето во Катар, тие се отворени и искрени“, рече Ето во интервју за СЦ.

“Ми се допаѓа што секогаш се чувствуваш безбедно во Доха и другите делови на земјата. Навивачите кои ќе дојдат во Катар ќе бидат безбедни”, додаде тој.

Хасан ал-Тавади, генерален секретар на СЦ, рече дека Светското првенство во 2022 година е многу важно за „Катар, регионот и светот“.

„Катар за прв пат во 2022 година ќе претстави милијарди луѓе на Блискиот исток и арапскиот свет и ќе помогне да се најде начин за подобро разбирање и разбивање на стереотипите што луѓето ги имаат кон нашата земја и регионот“, рече тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote