in

Катастрофите предизвикаа загуба од 210 милијарди долари во 2020 година!

Вкупната загуба од минатата година беше објавена како 166 милијарди долари. Се наведува дека зголемениот број се должи на глобалното затоплување.

Според вестите на Yesilgazete.org, германската осигурителна компанија Минхен Ре објави дека вкупната загуба на катастрофи во 2020 година изнесува 210 милијарди долари.

Компанијата, која ги објави резултатите од истражувањето во четвртокот, соопшти дека ураганите и пожарите што се случија особено во САД ја зголемија оваа количина.

Вкупната загуба од минатата година беше објавена како 166 милијарди долари. Се наведува дека зголемениот број се должи на глобалното затоплување што ја прави планетата поризична.

82 милијарди долари се осигурани

Компанијата објави дека 82 милијарди долари од оваа сума се осигурани. Во претходната година, оваа сума беше 57 милијарди долари. Компанијата соопшти дека зголемените катастрофи додадоа нов товар на осигурителните компании, чиј товар се зголеми со појавата на коронавирус.

Потсетувајќи на урагани, пожари и други бури што се случија, Торстен од одборот рече: „Климатските промени играат улога што ги зголемува сите овие опасности. Време е да се дејствува“, рече тој.

Хиперактивна сезона на урагани

Наведувајќи дека сезоната на урагани беше многу хиперактивна оваа година, Торстен рече дека иако имало 28 бури во 2005 година, оваа бројка се зголеми на 30 во 2020 година.

Шумските пожари предизвикани од топлотниот бран предизвикаа штета од 16 милијарди долари само на запад од САД. Поплавите во Кина предизвикаа штета од 17 милијарди долари. Само 2 проценти од оваа сума биле осигурени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote