in

Туристите казнети со склекови за неносење маска! [ВИДЕО]

Островот Бали воведе задолжително носење заштитни маски минатата година, а кршењето на таа обврска е санкционирано финансиски, но и на други необични начини.

Видео кое моментално кружи на социјалните мрежи покажува збунети туристи, облечени на плажа или опуштена прошетка на овој егзотичен остров, прават склекови под надзор на полицајците во темно сини униформи.

Имено, тоа беше казна за странците кои не ги почитуваа правилата за спречување на ширењето на вирусот корона во оваа земја и немаа со себе седум долари за да ја платат казната за кршење на оваа обврска. Патем, Бали е претежно затворен за странски туристи, но има уште такви на овој остров, особено оние кои доаѓаат од остатокот на Индонезија.

Последните неколку дена полицијата „фати“ околу сто туристи кои не носеа маски. Повеќето ја платија казната, но триесетина од нив немаа пари, па мораа да прават склекови. Оние кои воопшто не ја носеле маската морале да направат 50 склека, додека оние кои не ја носеле соодветно, односно не го покривале носот, им била дадена физички полесна задача бидејќи морале да направат 15 склекови.

Сепак, овој метод на казнување не се однесува само на странци – имаше и случај кога неколку локални жители мораа да вежбаат насилно поради непочитување на анти-епидемиолошките мерки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote