in

РАКОВОДИТЕЛОТ НА СВЕТСКАТА ПРОГРАМА ЗА ХРАНА! Следната година ќе биде критична, ќе има глад од библиски размери!

Шефот на Светската програма за храна, Дејвид Бисли, рече дека Нобеловата награда за мир ја донесе агенцијата на ООН во центарот на вниманието и и овозможи да ги предупреди светските лидери дека следната година ќе биде полоша од 2020 година и дека без милијарди долари „во 2021 година ќе има глад од библиски пропорции “.

Бисли за Асошиејтед прес изјави дека норвешкиот комитет за Нобелови награди ја зема предвид неговата секојдневна работа на агенцијата во областите на конфликти, природни катастрофи и бегалски кампови, каде што вработените често ги ризикуваат своите животи за да прехранат милиони гладни луѓе, но дека постои желба да испратат “. порака до светот дека работите се влошуваат и дека најтешката работа допрва претстои “.

„Тоа се случи во вистинско време затоа што се боревме да го слушнеме нашиот глас“, рече Бисли за доделувањето минатиот месец, додавајќи дека во вестите доминираат изборите во САД и пандемијата на коронавирусите и дека е тешко глобалното внимание да се сврти кон фарсата. се случува низ целиот свет “.

Тој ја нарече Нобеловата награда „дар од небото“ и рече дека е шокиран кога му ја соопштиле веста.

Бисли потсети на неговото предупредување до Советот за безбедност на ООН во април дека светот, покрај тоа што се соочува со пандемија на коронавируси, е „на работ на пандемија на глад“ што може да доведе до „глад со библиски размери“ во рок од неколку месеци, ако нешто не се преземе веднаш.

„Успеавме да го избегнеме тоа во 2020 година, бидејќи светските лидери одговорија со пари, пакети помош, одложувајќи ја отплатата на долговите“, изјави Бисли.

Според него, парите што биле на располагање во 2020 година нема да бидат достапни во 2021 година, па тој ја искористил Нобеловата награда за да разговара со лидерите, и преку Интернет и лично, и со парламентите со цел да го сврти нивното внимание кон „трагедијата“ и „ кризи кои ќе бидат неверојатни во следните 12 до 18 месеци “.

„Сите сакаат да се сретнат со добитникот на Нобеловата награда за мир“, рече Бисли, додавајќи дека сега средбите со лидерите траат 45 минути наместо 15 минути.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote