in , ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Кифлички со фил од чоколадо

Кифлите се полнат со чоколадо, омилена ужинка кај најмладите.

Состојки:

  • – 900 гр брашно
  • – 1 кесичка сув квасец
  • – 2 јајца
  • – 400 мл топло млеко
  • – 180 мл масло
  • – 1 лажичка шеќер
  • – 1 лажичка сол
  • – Чоколаден крем по ваш избор

Подготовка:

Додадете топло млеко во садот, потоа масло, две белки, една лажичка шеќер и една кесичка сув квасец и промешајте.

Постепено додавајте еден дел брашно и лажичка сол, а потоа измешајте додавајќи го остатокот од брашното по потреба.

Ставете го намастеното тесто во подмачкана тава. Оставете го тестото да отстои еден час или два.

Откако тестото ќе нарасне. Расукајте го тестото, исечете го на триаголници и наполнете го со крем, па превртете го.

Ролните треба да бидат цврсто затворени за кремот да не истекува.

Ставете ги ролатите во плех обложен со хартија за печење и печете ги околу 15 минути, на 180 степени.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote