in

НА ПОВИДОК НОВ ИЗВОР НА ЕНЕРГИЈА? КИНА ГО ВКЛУЧИ ВЕШТАЧКОТО СОНЦЕ! [ВИДЕО]

За прв пат, Пекинг успешно го вклучи својот реактор за нуклеарна фузија „Вештачко сонце“, пишува кинескиот „People’s daily“. Тој е дизајниран да биде чист извор на енергија, како вистинското Сонце.

Дизајниран да ги имитира природните реакции што се случуваат на Сонцето користејќи гасови на водород и деутериум како гориво, реакторот HL-2M Токамак е најголемиот и најнапредниот експериментален фузиски уред во Кина.

Сместен е во југозападната провинција Сечуан и беше завршен на крајот на минатата година. Реакторот често се нарекува „Вештачко сонце“ поради огромната топлина и моќ што ги произведува.

„HL-2M Tokamak“ користи моќно магнетно поле за поврзување на топла плазма и може да достигне температура од над 150 милиони степени Целзиусови, што е приближно десет пати потопло од јадрото на Сонцето.

„Развојот на енергијата на нуклеарна фузија не е само начин за решавање на стратешките енергетски потреби на Кина, туку има и големо значење за идниот одржлив развој на енергетската и националната економија на Кина“, објави „People’s daily“.

Проектот е дел од учеството на Кина во Меѓународниот термонуклеарен експериментален реактор (ИТЕР) со седиште во Франција. ИТЕР е најголемиот проект во светот за нуклеарна фузија и чини околу 20 милијарди евра. Вклучува 35 земји и се очекува да биде готов во 2025 година.

Кинеските научници работат од 2006 година на развој на помали верзии на реактори на нуклеарна фузија, вклучувајќи го и ХЛ-2М Токамак.

Фузијата се смета за свет грал на енергија и се напојува од Сонцето, но постигнувањето фузија е исклучително тешко и екстремно скапо.

Користејќи ја енергијата произведена со нуклеарна фузија, можно е да се создаде скоро неограничена чиста енергија. Истражувачите ширум светот се обидуваат да ја постигнат оваа цел со децении. Главното прашање е да се најде прифатлив начин да се задржи топла плазма во цевководот во еден простор и да се одржи стабилноста доволна за да се појави фузија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote