in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

КИНА ОБЈАВИ НОВИ СЛИКИ ОД МАРС! Еве што може да се види на НИВ / ВИДЕО /

Кинеската вселенска агенција објави пет нови фотографии од површината на Марс направени од роверот Јуронг. Сликите покажуваат камења и траги од гуми направени од роверот

Првата слика е направена на 26 јуни и го прикажува теренот на Утопија на планетата, голема рамнина на северот на планетата, додека втората слика, направена на 4 јули, ја покажува површината на Марс.

На третата, четвртата и петтата слика се гледаат карпи, траги од гуми на површината на планетата, но и соларни панели и антена за ровери.

Фотографијата направена од кинеската Национална вселенска управа на 4 јули 2021 година и објавена на 9 јули, ја покажува површината на Марс направена од кинескиот ровер „Јуронг“.

За време на неговиот престој на Марс, Јуронг се упатил кон југ и ја користел својата навигациска камера за да фотографира пејзажи на црвената планета. „Ровер“ исто така спроведе научно истражување користејќи го својот радар за пребарување на површината, мониторот за време и алатките за откривање на магнетното поле.

Роверот, именуван по кинескиот бог на огнот, кинеската агенција го користи за испитување на почвата и атмосферата на Марс, како и за фотографирање, правење мапи и пребарување вода и докази за минатиот живот. Роверот е опремен со разновидна опрема и може да комуницира со Земјата.

Кинеската мисија Тијанвен-1, која се состои од орбитер, платформа за слетување и ровер, беше лансирана минатиот јули. Сондата што го носеше роверот слета во огромна рамнина во северната хемисфера на Марс, на 15 мај.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote