in

Кина постави ракета за лансирање на Месечината!

Кина ја постави ракетата како дел од подготовките за мисијата за собирање материјали за истражување од Месечината.

Ракетата „Долг марш-5“ беше пренесена од хангарот до местото во вселенската база во Венчанг, од каде ќе биде лансирана.

Мисијата „Чанг’е 5“ треба да започне следната недела, во чиј дел робот ќе биде поставен на Месечината за да извлече камења и други материјали од тој сателит.

Научниците на тој начин ќе имаат можност да проучат материјали од Месечината за прв пат во повеќе од четири децении.

Мисијата „Долг марш-5“ беше наречена и „Дебела (дебела) 5“ поради нејзината обемност и неколку неуспешни лансирања.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote