in

Кина гради телескопи за откривање на вселенски остатоци!

Кина започна со изградба на нова серија телескопи кои главно ќе се користат за откривање на остатоци од вселената во средни и високи орбити, објави Кинеската медиумска група (ЦМГ).

Ова е, според ЦМГ, првпат некоја земја или организација да прави телескопи исклучиво за тие цели.

Проектот наречен МАСТА е развиен од Виолетовата опсерваторија во планината на Кинеската академија на науките. Проектот треба да заврши до 2023 година.

Изградбата се изведува во градот Ленгу во провинцијата Кингхај во северозападна Кина, каде просечната надморска височина е 3.800 метри. Местото е избрано заради ведро ноќно небо во тој дел од земјата.

„Серија телескопи ќе можат да детектираат ситни вселенски остатоци и да ја одредат нивната орбита, обезбедувајќи рани предупредувања и избегнувајќи судир на остатоци што ја загрозуваат безбедноста на вселенските летала“, рече Леи Ченгминг, истражувач во опсерваторијата „Планинска планина“.

Градот Ленгу, со вкупна површина од 17.800 квадратни километри, се наоѓа на 944 километри оддалеченост од Ксининг, главниот град на провинцијата Кингхај.

Чистите ноќи во овој град ги исполнуваат условите за опсерваторија од светски ранг. Се очекува Ленгу да стане најголемата база за астрономско набудување во Кина и центар за астрономско истражување од светска класа, според ЦМГ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote