in

Кина забрани тепање и понижување како казна во училиштата!

Кинеските власти од понеделникот забрануваат наставници да прибегнуваат кон казни што можат да предизвикаат физичка или ментална траума, бидејќи во последните години се забележува смрт на ученици кои биле строго казнети во училиштата.

Новите правила од кинеското Министерство за образование забрануваат понижувачки казни за учениците во училиштата. Забрането е удирање или принудување на студенти да стојат или да клечат на подот со часови, како и навреда на студентите.

Отсега натаму, учениците се охрабруваат да напишат писмо за извинување или да прават домашни задачи на училиште во случај на помали прекршоци.

Учениците кои извршиле посериозни дела како што се малтретирање, можат привремено да бидат протерани од училиште или да бидат однесени на психолошко советување.

Забраната за физичко казнување на учениците датира од 1986 година, но неговото спроведување не беше трајна пракса, па родителите честопати ги затвораа очите ако нивните деца беа казнети на училиште.

Кинеските медиуми редовно известуваат за смртта на децата откако биле претепани од наставник, а некои деца дури извршиле и самоубиство по јавно понижување на училиште.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote