in

Кинескиот таи-чи е на списокот на нематеријално културно наследство на UNESCO!

Кинескиот таи чи, древна боречка вештина и сега популарна форма на вежбање, е запишан во репрезентативната листа на нематеријално културно наследство на УНЕСКО.

Со вклучување на Таи, чија Кина има 42 ставки на списокот на нематеријално културно наследство на УНЕСКО, што е највисоко за една земја, објави Министерството за култура и туризам на Кина.

„Церемонијата Вангчуан и сродните практики за одржување на врската помеѓу човекот и океанот“, која беше номинирана од Кина заедно со Малезија, исто така беше пријавена за списокот на UNESCO, објави кинеската медиумска група (CMG).

Вкупно 50 предлози за списокот беа поднесени од 57 земји за време на 15-та сесија на UNESCO, што се одржува преку интернет, од понеделник до сабота.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote