in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Кипар, идила на медитерански начин

Доколку сакате квалитетен и добар одмор во малку помалку познатиот Медитеран, проткаен со топло време, чисто море и историја, Кипар би бил идеална дестинација за вас.

Кипар е вистинска идила на медитерански начин. Во светот познат како остров на љубовта, каде според легендата, од морската пена се родила Афродита, божицата на љубовта. Го греат преку триста сончеви денови во годината, на него се наоѓаат најстарите траги од правење вино, а главен адут му е дивата природа обоена во илјада нијанси на сино.

Веднаш штом ќе пристигнете во Кипар, задолжително одберете еден од овие два града за вашата база. Лимасол или Ларнака се идеални туристички дестинации од кои туристите обично тргнуваат да го запознаат и истражат овој прекрасен остров.

Каде и да сте на островот ќе бидете опкружени со остатоци од античките и горди времиња, од Ларнака можете да ги посетите урнатините на Китион, град на државата чии остатоци датираат од 13 век п.н.е. Во близина се наоѓа византискиот замок, но и легендарната црква Свети Лазар од 9 век. За одмор, има бројни ресторани и кафулиња кои ги служат најдобрите специјалитети од морска храна.

Можете исто така да видите многу културни и историски богатства во Лимасол. На исток се урнатините на Аматус, еден од 10-те оригинални островски кралски градови, а на запад се наоѓа гордиот град Курион со антички амфитеатар кој се издига над морето. Не треба да се спомене дека во самото место има безброј мали ресторани кои туристите често ги посетуваат.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote