in

Селекторот Кирил Лазаров и Македонија го соборија светскиот шампион!

Легендарниот македонски ракометар Кирил Лазаров не можеше да замисли подобро деби во улогата на играч-селектор, откако нашата земја, Македонија го победи актуелниот олимписки и светски првак Данска со 33:29 (17:13) во третото коло од квалификациската група за Европско првенство во 2022 година.

Нашите одлично започнаа, голманот Никола Митревски блескаше со 16 одбрани, а домаќинот водеше во Скопје од првата до последната минута – во средината на второто полувреме имаше дури и големи +8.

Дејан Манасков, Филип Талески и Филип Кузмановски постигнаа по пет гола, а Лазаров и Стоилов додадоа по четири.

Кај Данците се истакна тројниот најдобар играч на светот, Микел Хансен со 11 голови, додека Менса Ларсен додаде пет.

Македонија сега е прва во групата со максимален учинок од три натпревари, што практично ги донесе на чекор до пласман во шампионатот на Стариот континент.

Во понеделник во 16.00 часот, истите ривали ќе се сретнат во Алборг. Македонија има шест, Данска четири, Швајцарија два и Финска нула поени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote