in

Кирјос: Федерер е како Џордан!

Ник Кирјос го искажа својот став во дебатата „кој е најдобриот тенисер на сите времиња“. Австралиецот верува дека подвигот на Рафаел Надал, кој го освои Ролан Гарос 13 пати, никогаш нема да се повтори.

“Искрено не бев изненаден кога го видов Надал како оди до титулата во Париз. Тој сака да игра таму, само двапати беше поразен во својата кариера. Со 20 грен слем трофеи, можеме да зборуваме за Шпанецот како најдобар на сите времиња”, изјави контроверзниот Австралиец.

Сепак, на првото место на вечната листа, Кирјос сепак го прослави Роџер Федерер.

“За мене, Роџер е најдобар на сите времиња, додека Надал е најдобар во оваа ера. Тоа е моето гледиште на оваа тема. Федерер е како Мајкл Jordanордан. Тој го има тој статус. Тој е одличен на сите површини. Начинот на кој игра тенис е посебен и затоа што тоа е GOAT“, вели Кирјос.

Австралиецот се осврна на конфликтите што ги имаше со Надал во текот на неговата кариера.

“Имавме различни ставови за работите. Сепак, тоа не го менува моето мислење за него како тенисер. Не е реално некој да има 20 грен слем титули. Мислам дека никогаш нема да доживееме вакво нешто на тенисот”, вели Кирјос.

Интересно е што Кирјос не го спомна Новак Џoковиќ со еден збор во трката за најуспешен на сите времиња.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote