in

Што?Што?

КАКО Е МОЖНО! Кит проголта нуркач, а потоа го плукна речиси неповреден!

Еден американски ловџија на јастог го проголта грбавиот кит додека нуркаше, но тој брзо го плукна, оставајќи го човекот скоро неповреден.

Мајкл Пакард помина 30-40 секунди во устата на морски гигант во близина на брегот на државата Масачусетс.

На крајот на краиштата, Пакард претрпе само повреда на коленото, за која се сомнева дека е дислоцирана.

Ловецот на јастог за медиумите изјави дека почувствувал „удар и сè потемнило“, откако скокнал од својот брод во вода во опрема за нуркање.

Мислеше дека е нападнат од една од големите бели ајкули кои пливаат во областа, но потоа се почувствува околу него и сфати дека животното нема заби.

„Тогаш сфатив: Боже, јас сум во устата на кит и тој се обидува да ме проголта’. Тоа е тоа, јас ќе умрам“.

Пакард вели дека мислел на неговата сопруга и два сина, на возраст од 12 и 15 години.

„Тогаш тој одеднаш исплива на површина и само што почна да ја тресе главата. Ме фрлија во воздухот и паднав во водата. Бев слободен и едноставно лебдев така. Не можев да верувам.. Јас сум жив да раскажам приказна “, рече тој.

Друг член на екипажот на бродот, кој очајно гледаше вода и бараше знаци дека Пакард е жив, го повлече на бродот.

Пожарникарите во Провинстаун потврдија за Си-Би-Ес дека добиле повик за помош на повреден ловџија на јастог на градската плажа.

Новинарите го интервјуираа Пакард откако тој беше пуштен од болницата во Кејп Код.

И покрај молбите на неговата сопруга, Пакард (56) нема намера да ја напушти 40-годишната кариера.

Кит кит може да порасне во должина од 15 метри и да тежи околу 36 тони.

Тие се хранат со широко отворање на устата за да проголтаат што поголем плен, обично риба или крилја.

Научниците веруваат дека она што му се случи на Пакард беше случајност, а еден експерт за „Кејп код тајмс“ изјави дека е практично невидено кит да проголта човек.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote