in

WTFWTF Што?Што?

Ќе направи повеќе штета отколку корист: Никогаш не треба да ги чистите овие предмети со сода бикарбона!

Тоа е одлично средство за чистење, а може да се користи и за готвење. Сепак, постојат ситуации кога сода бикарбоната може да направи повеќе штета отколку корист.

Ова се ситуациите кога оваа средство треба да се избегнува.

  1. Стакло

Сепак, подобро е да се држите до производите за чистење прозорци, бидејќи сода бикарбоната е доста абразивно средство и може да го оштети стаклото. Ако сакате природен производ за чистење на стакло, користете оцет.

  1. Алуминиум

Можете да го користите за чистење садови и тенџериња, но не заборавајте да исплакнете добро, бидејќи може да предизвика оксидација и да стане кафеава.

  1. Керамичка плотна за готвење

Сода бикарбоната е одлична за чистење на кујната, но внимавајте на мазните површини направени од керамика, бидејќи тие лесно ќе остават гребнатини од кои тешко ќе се ослободите. Ако ова веќе ви се случило, обидете се да исчистите со вински оцет.

  1. Мермер

Никогаш не користете сода бикрабона за чистење мермерни површини. Со текот на времето, тоа ќе предизвика оштетување на горниот заштитен слој и ќе остави гребнатини. Иако е потребно време да се појави штета, поумно е да се избере производ дизајниран за чистење на тие површини.

  1. Мебел од дрво

Сода бикарбоната може да биде многу јако средство за мебел од дрво, и тоа сигурно ќе го уништи сјајот на површината и со тоа ќе ве остави незадоволни. За дрво, најдобро е да користите производи што се наменети за дрво.

  1. Сребро

„Иако натопувањето сребро во вода и сода бикарбона е брз начин да се справите со темните дамки, оваа течност може да биде премногу силна и затоа среброто ќе ја промени бојата многу побрзо по ваквото чистење“, вели Лили Камерон, сопственичка на професионална компанија за чистење. Нејзиниот совет е да го препуштите чистењето на среброто на професионалец.

  1. Кожа

Сода бикарбоната има основна pH вредност, додека онаа на кожата е малку кисела. Користењето сода бикарбона за секојдневно миење ќе ја неутрализира природната pH вредност на кожата и така ќе остане сува и испукана.

  1. Коса

Слично на кожата, ако користиме сода бикарбона премногу често за миење, таа ќе ги уништи сите природни масла на скалпот и така косата ќе изгледа безживотно и сува.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote